Правила поведінки при пожежі

/Files/images/2017_-_2018/stosutsya_kojnogo/Правили пожежної безпеки.jpg

1. Причини виникнення пожежі.

Відсоток пожеж, що виникають від так званих дитячих витівок з вогнем, стабільно високий і часто наслідки таких пожеж трагічні.

Всім відомо про велике захоплення дітей вогнем, що породжується цікавістю і прагненням наслідувати дорослих. Найчастіше діти граються з сірниками, розводять багаття, запалюють факели і т. д. Місця для скоєння подібних «подвигів» вони нерідко вибирають найбільш непідходящі: квартири, горища, двори, сходові майданчики.

Щоб уникнути неприємностей, достатньо дотримуватися наступних елементарних вимог:

— усі займисті матеріали повинні знаходитися на відстані більше 80 см від будь-яких нагрівальних і опалювальних приладів;

— ці прилади і печі повинні стояти на підставках з негорючих матеріалів;

— ніколи не можна залишати без нагляду включені опалювальні і нагрівальні прилади — електричні і особливо газові.

Нарешті, стали дуже популярними різноманітні піротехнічні вироби —бенгальські вогні, петарди. Їх часто купують у сумнівних виробників, а при використанні не дотримуються правил безпеки.

Зима — особливо небезпечний сезон, бо в цей період люди використовують печі й калорифери, але вищенаведених правил дотримуються рідко. Якщо не чистити дров'яні та вугільні печі, то сажа, що накопичилась в них, стає ще однією причиною пожеж.

Для освітлення часто використовуються свічки і керосинові лампи. Зрозуміло, вони є небезпечними, особливо при невмілому користуванні, однак несправні електроосвітлювальні прилади небезпечні не менше. Взагалі, несправні електроконтакти, кип’ятильники, калорифери, електроплитки, електропраски, або такі, що неправильно використовуються або просто залишені поблизу легкозаймистих матеріалів, можуть стати причиною пожежі. Потрібно пам’ятати, що легкозаймисті або займисті речовини неодмінно використовуються в будь-якому домашньому господарстві. Це керосин, бензин, спиртомісткі рідини, аерозолі.

У сільській місцевості для розпалювання печей використовують щепу, тирсу або стружки. Кожна сім’я має під рукою невеликий резерв цього матеріалу, і найчастіше зберігає його біля печі. Крім того, часті випадки, коли дрова кладуть на піч, щоб вони швидше просушились. Це далеко не безневинна практика.

Наслідуючи дорослих, діти в своїх іграх прагнуть використовувати не тільки сірники, запальнички і трубки для паління, але й праски, кип’ятильники та інші небезпечні прилади.

Пожежа супроводжується сильним виділенням диму, що швидко заповнює приміщення, особливо верхні поверхи. Пожежники, передусім, шукають у диму людей, щоб надати їм допомогу, тим більш, якщо йдеться про багатоповерховий будинок. Складніше всього в такому випадку відшукати дітей, бо їм властиво ховатися від небезпеки, підкоряючись інстинкту самозбереження і тому допомога до них може надійти занадто пізно.

Говорячи про все це слід згадати про величезні матеріальні збитки від пожеж, однак головною втратою стає саме найдорожче — здоров’я або саме життя дитини. Тому особливо важливо виховувати почуття самозбереження в критичних ситуаціях.

2. Поведінка при пожежі в житлових і громадських спорудах.

Поведінка при пожежі залежить від конкретної обстановки і розвитку самої пожежі. Однак, у будь-якому випадку не можна впадати в паніку і втрачати самовладання. Слід якомога швидше зателефонувати до пожежної частини.

У більшості випадків, коли загорання ще на початковій стадії, пожежу можна загасити, накривши мокрою скатертиною, ковдрою чи будь-яким іншим щільним, вогнетривким матеріалом.

Але, коли полум’я вже розповсюдилось і необхідне втручання професійних пожежних, тоді потрібно якомога швидше зателефонувати до пожежної частини за телефоном 101, а після цього якомога скоріше, найкоротшим шляхом покинути приміщення, квартиру, будинок. При цьому ні в якому випадку не можна користуватися ліфтом.

Коли середина будинку вже в диму, то, пробираючись через задимлені приміщення, коридори та сходи, потрібно закрити ніс і рот мокрою хусткою, а обличчя тримати ближче до полу. Якщо ж дим застиг вас у приміщенні, звідки ви не можете вибратися, то краще всього обкласти двері змоченими ганчірками, простирадлами, скатертинами і ковдрами, щоб послабити доступ диму через щілини. Те ж саме стосується і вікон, якщо через них надходить дим.

З першого або другого поверху можна евакуюватися самостійно, через вікно. Якщо ж сплигнути звідти небезпечно, зв'яжіть мотузку зі всіх підручних простирадл, шарфів та іншого, якомога тугіше затягаючи вузли. За допомогою цієї мотузки рятуйтесь не тільки самі — евакуюйте всіх, хто виявився в приміщенні разом з вами.

Паніка

Фізичний і морально-психологічний стан таких людей зазнає суттєвих змін, поведінка повністю може вийти як із під власного, так і стороннього контролю. Втрачаючи здатність об’єктивної оцінки навколишньої ситуації, людина сама несвідомо може нанести шкоду своєму здоров’ю та внести розлад у дії при рятуванні інших потерпілих.

Вихід із зони пожежі

Якщо у приміщенні вже створилася задимленість, то слід пам’ятати, що найбільша кількість кисню придатна для дихання знаходиться біля самої підлоги.

Якщо людина самостійно вибирається з осередку пожежі, то вона повинна знати, що краще виходити із зони пожежі нагинаючись або навіть плазуючи обминаючи небезпечні місця.

Слід пам’ятати, що маленькі діти від жаху побаченого горіння дуже часто ховаються у кутках, залазять під ліжко чи у шафу. Рятуючи дітей, потрібно голосно їх кликати, а знайшовши слід взяти на руки, міцно притискаючи до себе, винести із зони горіння.

Особлива тема — так звані місця масового скупчення людей: кінотеатри, театри, цирки, виставки, спортзали, лікарні, навчальні заклади, дитячі садки, крамниці, готелі, клуби. Тут небезпека виникнення пожежі нітрохи не менша, ніж в житлових будинках, а присутніх людей одночасно набагато більше.

Найбільш небезпечні в пожежному відношенні (в кінотеатрах, театрах і клубах) сцена і кабіна кіномеханіка, де зосереджена значна кількість займистих матеріалів — це декорації, бутафорія, занавіски, кіноплівка і ін. Ці речі створюють умови для швидкої появи і розповсюдження полум’я.

Щоб уникнути пожеж в кінотеатрах, театрах та інших подібних місцях необхідно дотримуватися ряду правил і вживати превентивних заходів:

• на сцені не можна розташовувати більшої кількості декорацій, ніж необхідно для показу в даний конкретний момент;

• сцена повинна мати власний аварійний вихід, який не можна замикати ні в якому випадку. Всі двері залу під час проведення заходів також повинні залишатися відкритими, причому відкриватися назовні і позначатися люмінесцентними написами «вихід»;

• сидіння в залі повинні бути жорстко закріплені, щоб, у випадку евакуації людей, не перевертались і не створювали перешкод для швидкого виходу;

• глядацький зал повинен мати не менше двох виходів;

• на сцені, в кінобудці та в інших приміщеннях кінотеатру, театру або клубу слід мати необхідні підручні засоби і пристрої для гасіння вогню.

У навчальних дитячих закладах і в установах охорони здоров'я треба з особливою ретельністю дотримуватися всіх заходів пожежної безпеки. Наявність заздалегідь складених планів евакуації обов'язкова.

У разі пожежі необхідно забезпечити швидку і повну евакуацію всього будинку. В керівництві евакуацією зобов'язаний приймати участь весь персонал установи.

Кiлькiсть переглядiв: 1925

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.