Хімпром у нашій їжі

Сьогодні останній день #Фуд_челенджу від спільноти #HealthySchools. І завершуючи наш інформаційний марафон, поговоримо про хімію… Так-так – хімію у нашому харчуванні.

Небезпечні барвники найчастіше використовуються у дитячих продуктах бо вони і створюються яскравими, щоб дітям хотілося їх їсти. У ЄС діє заборона на продукти, що містять барвники, небезпечні для дітей, повинні відповідно маркуватися. В Україні ж у жодний спосіб не обмежено використання небезпечних барвників, зокрема, і у продуктах, які часто потрапляють до дитячих рук. Фальсифіковані сири, ковбаси чи інші м'ясні вироби можуть виявитись справжньою отрутою.

Автор: Олександр Соколенко, ВГО " Національний екологічний центр"

Без хімії ні кроку
/Files/images/2020_-_2021/hmprom_u_nashy_j/Види добавок.jpg

Виробництво більшості сучасної їжі без харчових добавок неможливе. Приміром, харчова добавкабензоат натрію (Е211), яка при надмірному споживанні може призвести до порушень у системі травлення, широко використовується при виробництві газованих напоїв, соусів, кетчупів, і кондитери.

При виготовленні напоїв та нектарів виробникові доводиться компенсувати “смакову порожнечу”, що з'являється у продуктах з низьким вмістом фруктової частини, із допомогою харчових добавок: зокрема,лимонної кислоти (Е330), цукру та ароматизаторів.

Цілковита відмова від використання харчових добавок також призвела б до зникнення з полиць магазинів таких популярних продуктів, як ікра рибна, оскільки її виробництво неможливе без використання суміші консервантів (зазвичай, використовується комбінаціябензоату натрію (Е211) та сорбату калію (Е202).

У зазначених вище випадках навмисно наведені як приклад, в основному, саме консерванти, оскільки вони справді можуть бути небезпечними для здоров'я у разі їх надмірного споживання, але відмовитись від їх використання у харчовій промисловості, принаймні, при виробництві деяких продуктів, дуже складно.

Корисні і безпечні добавки
/Files/images/2020_-_2021/hmprom_u_nashy_j/значення.jpg

Серед численної групи харчових добавок є й абсолютно безпечні, використання яких не повинно викликати перестороги в споживачів. Приміром, харчовий барвниккуркумін (Е 100)виготовляється з тропічної рослини Сurcuma longa L., і не лише не шкідливий для здоров'я, але й має лікувальний ефект, очищаючи кровоносні судини та покращуючи травлення.

Куркумін також бере участь у метаболізмі жирів та має здатність виводити з організму токсини. Барвник куркумін використовують у виробництві морозива, соусів, напоїв, хлібо-булочних виробів тощо.

Корисні властивості має харчовий барвникхлорофіл (Е 140), який пригнічує злоякісні клітини, виводить з організму токсини та канцерогени. Використовують барвник хлорофіл зазвичай при виробництві соусів, морозива, йогуртів та молочних десертів.

Серед низки безпечних барвників також можна відзначитикармін (Е 120), речовину червоного кольору, яку зазвичай використовують при виробництві морозива та йогуртів ікаротин (Е 160), жовтий пігмент, що використовується при виробництві безалкогольних напоїв, морозива, майонезів тощо.

Втім, часто-густо виробники, навіть додаючи до продуктів натуральні та корисні харчові добавки, наприклад,рибофлавін (Е 101), не маркують упаковку належним чином, зазначаючи, наприклад, у складі каші для дітей лише“вітамін В2”, при цьому навмисно уникаючи словосполучення барвник харчовий Е 101, що одне і теж. Бояться, що згадка на етикетці харчової добавки з кодом “Е” не сподобається покупцям.

Чи все дозволене безпечно?
/Files/images/2020_-_2021/hmprom_u_nashy_j/Добавки.jpg

Однією з проблем чинного законодавства у сфері харчових добавок є його невідповідність новітнім даним, отриманим при дослідженні впливу деяких добавок на організм людини.

До переліку небезпечних харчових добавок передусім варто було б додати шість синтетичних барвників:

• тартразін (Е 102);

• хіноліновий жовтий (Е 104);

• захід сонця жовтий (Е 110);

• азорубін (кармуазін) (Е 122);

• Понсо 4Р (Е 124);

• червоний чарівний АС (Е 129)

Підстава для негативного ставлення до зазначених добавок — їх шкідливий вплив на дитячий організм, доведений шляхом ґрунтовних медичних досліджень, проведених на території Великої Британії.

Вживання у їжу зазначених харчових барвників може призвести до гіперактивності. Споживачі, у переважній більшості, не здогадуються про небезпеку таких продуктів, і не лише тому, що не знають про цю проблему, а і через те, що просто не звертають увагу на етикетку, на якій зазначено склад харчового продукту.

Втім,небезпечні барвники найчастіше потрапляють у продукти харчування, розраховані на дітей, бо, власне, ці продукти і створюються барвистими для того, аби привертати дитячу увагу.Найпоширенішими продуктами, що містять небезпечні барвники, є:

• солодкі напої, що мають яскраве забарвлення (зелений, жовтий, червоний кольори);

• різноманітні цукерки з сегменту дешевих кондитерських виробів, що мають різнокольорове забарвлення;

• вафлі та печиво з кольоровою начинкою;

• сухі суміші для приготування желе та киселів;

• жувальні гумки та желейні цукерки;

• різнокольорові креми, що використовуються при приготуванні тортів та інших кондитерських виробів;

• так звані цукати — схожі на сухофрукти продукти незрозумілого походження, що зазвичай фарбуються різноманітними барвниками;

• кустарні кондитерські вироби та саморобні цукерки (півники на паличці), де у вигляді барвника можуть використовуватись не лише небезпечні добавки із наведеного списку, а і заборонені в Україні барвники, що мають токсичні та канцерогенні властивості.

Формули хвороб

Окремо варто відзначити також негативний вплив на здоров'я і дорослих, і дітей суміші деяких харчових добавок, які окремо одна від одної зазвичай не несуть загрози споживачеві.

Наприклад, поєднання в одному продуктібензоату натрію (Е 211)таантиоксиданту аскорбінової кислоти (Е 300), відомого ще, як «вітамін С»призводить до хімічної реакції, внаслідок якої у продукті синтезується бензол, небезпечний токсичний канцероген.

Деякі виробники солодких напоїв виставляють наявність вітаміну С у напоях, що містять бензоат натрію, як ознаку піклування про здоров'я споживачів, приховуючи інформацію про шкідливість поєднання цих харчових добавок.

Потрібно додати, що деякі харчові добавки можуть бути небезпечними як у разі їх передозування, так і у випадку неправильної температурної обробки.

Наприклад, людина, що у надмірних кількостях споживає напої типу “Кола”, може захворіти на карієс, позаякортофосфорна кислота (Е 338), що входить до складу таких напоїв, здатна поступово розчиняти зубну емаль.

Небезпечним при нагріванні також може бутинітрит натрію (Е 250), що міститься у варених ковбасах. І ця проблема є актуальною, з огляду на звичку багатьох людей варити сосиски та смажити лікарську ковбасу.

Шкідливим стане навіть звичайний цукор, якщо його термічно обробити, бо при його тривалому нагріванні утворюється небезпечна для здоров'я органічна сполука гідроксиметилфурфурол.Не хвилюйтеся, цукор у гарячому чаї чи кондитерських виробах свої властивості змінити не встигає і абсолютно безпечний.

Дешево і отруйно. Фальсифікати

До фальсифікованих продуктів харчування, передусім, відносяться товари, фактичний склад яких не відповідає заявленому державному стандарту.

Небезпека підробки товарів полягає передусім у можливості підміни дозволених харчових добавок більш дешевими, але забороненимина території України через їхню небезпеку.

Фальсифіковане згущене молоко може містити шкідливу добавку —барвник Е 171, який використовують для відбілювання фальсифікованих рослинних жирів. Фальсифіковані сири, ковбаси чи інші м'ясні вироби можуть виявитись справжньою отрутою, якщо при виробництві до їхнього складу замістьдозволеного консерванту нітриту натрію (Е 250), додатиконсервант формальдегід (Е 240).

/Files/images/2020_-_2021/hmprom_u_nashy_j/небезпека.jpg

На вигляд та смак відрізнити фальсифіковані продукти харчування від справжніх буває дуже важко. Єдиний вихід для споживачів — купувати товари лише перевірених виробників з хорошою репутацієюта здійснювати покупки у легальних торговельних мережах.

Мінімізуємо ризики

Аналізуючи сучасний стан у сфері використання харчових добавок, можна зробити висновок, що цілковито убезпечити себе від шкідливого впливу небезпечних продуктів неможливо. Але споживачеві цілком під силу зменшити ризики, пов'язані із вживанням шкідливих добавок. Для цього варто запам'ятати наступні правила:

• не можна купувати продукти харчування у місцях несанкціонованої торгівлі, а також продукти кустарного виробництва;

• при придбанні продуктів харчування завжди слід уважно вивчати склад товару. Пам'ятаймо, що виробники не завжди належним чином маркують продукти, часто соромлячись додавати до назв харчових добавок їхні “Е” коди, що є прямим порушенням чинних у країні стандартів;

• при купівлі продуктів варто уникати тих із них, що містять яскраві барвники. Насамперед це стосується солодких напоїв, а також дешевих кондитерських виробів. Пам'ятаймо також, що деякі синтетичні барвники особливо небезпечні для дітей;

• не варто зловживати продуктами, що містять консерванти, але краще взагалі відмовитись від них, замінивши на аналогічні, що не містять консервантів;

• слід уникати вживання продуктів, що містять замінники цукру, наприклад, ацесульфам калію (Е 950), аспартам (Е 951), цикламат натрію (Е 952), сахарин (Е 954). Зазвичай ці добавки містяться у дешевих солодких напоях та у жувальних гумках. Більшість замінників цукру є шкідливими для здоров'я, особливо дитячого.

Втім, при виборі продуктів харчування все ж таки слід віддавати перевагу продуктам, виготовленим власноруч. Це дозволить звести до мінімуму використання харчових добавок, а, отже, зменшить ризики, пов'язані з їх споживанням.Не потрібно також забувати про те, що лише повноцінне, збалансоване та здорове харчування є справжньою запорукою здоров'я та гарного самопочуття.

Джерело

Кiлькiсть переглядiв: 154

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.