Протидія булінгу

БУЛІНГ - (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, “to bully” задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини. Прикметною ознакою боулінгу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Форми та види боулінгу

Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами боулінгу є:

· Словесні образи, глузування, обзивання, погрози;

· Образливі жести або дії, наприклад, плювки;

· Залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;

· Ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;

· Вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви;

· Фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);

· Приниження за допомогою мобільних телефонів та Інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах і т.д.), поширення чуток і пліток;

Види булінгу можна об’єднати у групи словесного (вербальног), фізичного, соціального (емоційного) й електронного (кібербулінг) знущання, які часто поєднуються для більш сильного впливу.

70% знущань відбуваються словесно: принизливі обзивання, глузування, жорстока критика, висміювання та інше. На жаль, кривдник часто залишається непоміченим і непокараним, однак образи безслідно не зникають для «об’єкта» приниження.

Фізичне насильство більш помітне, однак становить менше третини випадків булінгу (нанесення ударів, штовхання, підніжки, пошкодження або крадіжка особистих речей жертви та інше).

Найскладніше зовні помітити соціальне знущання – систематичне приниження почуття гідності потерпілого через ігнорування, ізоляцію, уникання, виключення.

Нині набирає обертів кібербулінг. Це приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету. Діти реєструються в соціальних мережах, створюють сайти, де можуть вільно спілкуватися, ображаючи інших, поширювати плітки, особисті фотографії або зроблені в роздягальнях чи вбиральнях.

Як реагувати на цькування

Молодші школярі мають неодмінно звертатися по допомогу до дорослих – учителів, батьків. Допомога дорослих дуже потрібна і в будь-якому іншому віці, особливо якщо дії кривдників можуть завдати серйозної шкоди фізичному та психічному здоров’ю. Старші діти, підлітки можуть спробувати самостійно впоратися із деякими ситуаціями. Психологами було розроблено кілька порад для них.

Як впоратися з ситуацією самостійно

· Ігноруйте кривдника. Якщо є можливість, намагайтесь уникнути сварки, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.

· Якщо ситуація не дозволяє вам піти, зберігаючи самовладання, використайте гумор. Цим ви зможете спантеличити кривдника/кривдників, відволікати його/їх від наміру дошкулити вам.

· Стримуйте гнів і злість. Адже це саме те, чого домагається кривдник. Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу.

· Не вступайте в бійку. Кривдник тільки й чекає приводу, щоб застосувати силу. Що агресивніше ви реагуєте, то більше шансів опинитися в загрозливій для вашої безпеки і здоров’я ситуації.

· Не соромтеся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ви довіряєте. Це може вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля.

Телефони довіри, зокрема:

- Дитяча лінія 116 111 або 0800500225 (з 12.00 до 16.00);

- Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116000;

- Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116123 або 0800500335;

- Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0800 50 17 20;

- Уповноважений Президента України з прав дитини 044255 76 75;

- Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213103;

- Національна поліція України 102.

Як допомогти дитині, якщо вона – жертва

Діти, які стали жертвами булінгу, соромляться про це говорити і часто звинувачують самих себе. Вони почуваються безпорадними та вважають, що з ними щось не так. Придивіться до поведінки та настрою своєї дитини. Якщо ви помітили ознаки того, що вона стала жертвою булінгу:

· Заспокойтесь і лише після цього починайте розмову з дитиною.

· Дайте зрозуміти, що ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати і захистити.

· Запевніть дитину, що ви не звинувачуєте її в тому, що відбувається, і вона може говорити відверто. Пам’ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, в цей момент вона вразлива.

· Будьте терплячими і делікатними. Спробуйте з’ясувати все, проте не допитуйтесь, не повторюйте одні і ті ж запитання по кілька разів. Запропонуйте подумати, які дії допоможуть дитині почуватися у більшій безпеці зараз (наприклад, бути певний час поряд з дорослими, не залишатися після уроків тощо).

· Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоби повідомити про агресивну поведінку щодо когось вчителю або друзям.

· Поясніть різницю між «пліткуванням» та «піклуванням» про своє життя чи життя друга/однокласника.

· Розпитайте, яка саме ваша допомога буде корисна дитині.

· Запропонуйте свій варіант.

· Пам’ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків.

· Спільно з дитиною шукайте способи реагування на булінг.

· Обговоріть, до кого дитина може звертатися по допомогу в школі: психолога, вчителів, адміністрації, дорослих учнів, охорони, батьків інших дітей.

· Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила в ситуацію булінгу.

· Рекомендуємо звернутися з цим питанням до дитячого психолога.

· Підтримайте свою дитину у налагодженні дружніх стосунків з однолітками. Поясніть дитині, що зміни відбуватимуться поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підтримку.

· Пам’ятайте: ваша мета – припинити насильство, а не покарати винних. Всі сторони конфлікту потребують часу, щоби скорегувати свою поведінку.

Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою кібербулінгу

Якщо ви побачили фото, відео, коментарі, дописи, які принижують гідність вашої дитини, слід спокійно та поступово зробити наступні кроки:

- Поговоріть з дитиною. Скажіть, що ви не звинувачуєте її в тому, що відео потрапило до мережі. Формуванню культури користування кіберпростором слід приділяти багато уваги, але не в кризовій ситуації.

- Запевніть дитину, що вона може вам довіритись і показати всі образливі матеріали, як би соромно їй не було. Часто такий контент – інтимного характеру, через що дитині важко про це говорити.

- Підкресліть, що зараз вас цікавить не їхній вміст, а те, як видалити матеріали з мережі.

- Напишіть листа в сервіс технічної підтримки соціальних мереж про те, що контент (вкажіть посилання) принижує дитину, і ви вимагаєте його вилучити.

- Покажіть дитині, що ви на її боці у цій складній ситуації.

- Пояснюйте дитині правила безпечного користування соціальними мережами.

Як запобігти булінгу

Швидка реакція на булінг батьків і вчителів повертає дітям відчуття безпеки та захищеності, демонструє, що насилля є неприйнятним. Щойно ви побачили або дізналися про булінг:

- Негайно втручайтесь та зупиняйте насилля — булінг не можна ігнорувати.

- Зберігайте спокій та будьте делікатними, не примушуйте дітей публічно говорити на важкі для них теми. Краще вести розмову наодинці або в малих групах.

- Уникайте слів «жертва» чи «агресор» — це призводить до стигматизації.

- Не намагайтеся ставати на чийсь бік або викликати відчуття провини до того, хто потерпає від булінгу. Так ви фіксуєте поведінку жертви.

- Пояснюйте, які саме дії є насиллям і чому їх необхідно припинити.

- Не вимагайте публічних вибачень. Це може загострити ситуацію.

- Допоможіть дітям зрозуміти, що таке булінг і як йому протистояти.

- Спілкуйтеся з дітьми.

- Прислухайтеся до них.

- Знайте їхніх друзів, цікавтеся школою, розумійте їхні проблеми.

- Заохочуйте дітей робити те, що вони люблять. Інтереси і хобі можуть підвищити довіру, допомогти дітям здружитися і попередити схильність до булінгу.

Показуйте приклад ставлення до інших – із добротою та поваго

Кiлькiсть переглядiв: 559

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.