30 вправ для розвитку дитячого мовлення

/Files/images/2018-2019/logoped/domashnya_logopedya/4-2-1.jpg

Для правильної вимови звуків необхідна злагоджена робота всіх органів артикуляцій.Без тренувань тут ніяк не обійтися!

Якщо вашій дитині вже 5 років, а вона до цих пір не вимовляє чітко деякі звуки, вони спотворюються або змащуються, — вам обов’язково варто ходити на заняття до логопеда (він поставить звуки).Займатися ж з дитиною вдома самостійно при «мовної каші» можна з 3-4 років.Тоді, можливо, і логопед вам не знадобиться.А після 6 років виправити вимову — вже буде набагато складніше.

Для уроків в домашніх умовах вам знадобиться дзеркало, ігровий настрій і бажання дитини займатися.Мовні тренування проводять 1-2 рази на день.Тривалість одного заняття — від п’яти до двадцяти хвилин.На перших порах беріть саму вправу.Щотижня або кожні три дні вчіть нову.Освоєну в попередні дні вправу повторюйте.

ЦІКАВА СТАТИКА

Почніть з статичних вправ.У них артикуляційна поза утримується під рахунок від 3 до 20. Час утримання збільшується поступово.Статичні вправи допомагають зміцнювати м’язи артикуляційного апарату, а також формувати правильні уклади мовних звуків.

 • «Віконце».Рот широко відкрити і в подальшому утримувати це положення.
 • «Брамка».Губи розтягнути в усмішці, зуби залишаються щільно стиснутими.
 • «Хоботок».Зуби щільно стиснути, губи витягнути вперед, немов хоботок слоненяти.
 • «Млинець».Широкий, розпластаний язик спокійно покласти на нижню губу, рот напіввідкритий.
 • «Капкан».Широкий язик прикусити за бічні краї корінними зубами, кінчик язика при цьому опущений за нижні різці.
 • «Сердите кошеня».Кінчиком язика впертися в нижні різці, широка спинка язика круто вигнута, рот відкритий, губи розтягнуті в сторони.
 • «Жало».Рот відкрити, гострий язик висунути з рота (по можливості далі).
 • «Чашечка».Рот широко відкрити, язик в формі зігнутої чашечки підняти до верхньої губи (нижня губа йому в цій справі не допомагає!).
 • «Грибок».Рот відкрити, широкий язик міцно присмоктується до піднебіння верхньою поверхнею, під’язикова вуздечка розтягнута — як гриб на довгій ніжці.
 • «Трубочка».Язичок згорнути (схожий на порожню трубку), губи округлити навколо язика, вони допомагають утримувати важку позу.

Все це — базові вправи артикуляційної школи.

ДИНАМІЧНО І ЗАХОПЛИВО

Об’єднуючи дві статичні вправи в єдину зв’язку, отримуємо динамічні композиції.

 • «Брамка» — «Хоботок».Зуби щільно стиснути.Під рахунок «раз-два» губи то розтягуються в усмішці, то витягуються вперед.Слідкуйте, щоб зуби протягом усієї комбінації не розмикалися, а міміка була природною (малюк не повинен мружити очі).
 • «Млинець» — «Трубочка».Цей зв’язок двох вправ один з найскладніших.Якщо його виконати не вдається, візьміться за розучування більш легких каскадів: «Млинець» — «Жало», «Млинець» — «Чашечка», «Млинець» — «Грибок».Коли малюк зможе проробляти їх бездоганно, поверніться до важкої зв’язки.

Всі каскади виконуються під рахунок «раз-два».Cпочатку повільно, з чіткою фіксацією кожної пози.Від заняття до заняття швидкість, з якою дитина виконує вправи, збільшується.

Ваша дитина вже освоїла ці вправи, виконує їх з легкістю?Тоді саме час перейти до другої, більш складної частини логопедії!

ЯЗИК-ТРУДІВНИК

Є вправи, які спочатку припускають енергійну роботу язика, він трудиться в парі з нижньою щелепою або губами.

 • «Гойдалки».Вузький язик поперемінно тягнеться то до носа, то до підборіддя.Нижня щелепа при цьому опущена, її положення фіксовано, рот широко відкритий.
 • «Маляр».Рот широко відкрити.Довгий вузький язик, немов кисть маляра, старанно «фарбує» піднебіння вздовж і поперек.Нижня щелепа нерухома.
 • «Змійка».Вузький язик максимально висунути з рота.Він робить швидкі коливальні рухи з боку в бік (як це робить язиком змія).Рот відкритий, нижня щелепа нерухома.Губи розтягнуті в сторони.
 • «Індик».Широкий язик викидаємо з рота і б’ємо по верхній губі, видаючи при цьому характерні звуки розсердженого індика: «бл-бл-бл».Нижня щелепа опущена, вона не рухається в такт роботі язика!

ТРЕНУЮТЬСЯ ВСІ!

Артикуляційних вправа не менш потребують губи і нижня щелепа.Допоможемо їм працювати більш динамічно!

 • «Рибка».Зуби міцно стиснути, губи витягнути вперед (див. Вправу «Хоботок»).Губи то розкриваються, то змикаються (як це робить ротиком рибка в акваріумі).
 • «Воронка».Висунути нижню щелепу, рот відкрити, зуби розімкнути.На рахунок «раз» губи витягуємо вперед, на рахунок «два» втягуємо губи всередину рота, підвернувши їх за зуби.Зробити не менше 10 повторів.
 • «Образа».Покусати нижніми передніми зубами верхню губу не менше 10-15 разів.Нижня щелепа максимально висунута вперед.
 • «Литаври».Губи злегка загорнути за зуби всередину рота.Поплескати ними однією до іншої, видаючи при цьому характерний поплескуючий звук.Повторити не менше 10 разів.
 • «Конячка, яка фиркає».Губи розслабити, пофиркати, наслідуючи конячці.Повторити не менше 10 разів.
 • «Засув».Нижню щелепу висунути вперед якнайдалі.Посувати нею з боку в бік не менше 10-15 разів з максимальною амплітудою.
 • «Хованки».Тут є три варіанти.
 1. заховати верхню губку, прикусивши її нижніми передніми зубами.Видно тільки нижню губу, вона тягнеться вгору, до носа.Утримувати такий стан не менше 5 секунд.
 2. заховати нижню губку, прикусивши її верхніми передніми зубами.Видно тільки верхню губу, вона тягнеться вниз, до підборіддя.Утримувати такий стан не менше 5 секунд.
 3. заховати верхню і нижню губи, втягнувши їх в рот і злегка стиснувши передніми зубами.Утримувати такий стан не менше 5 секунд.
 • «Рубанок».Пошкребти нижніми центральними зубками по верхній губі не менше 10-15 разів.Нижня щелепа висувається вперед і енергійно працює.Потім те ж саме повторити з нижньою губою, але її треба буде «обробляти» вже верхніми зубами.

ПОКАЗОВІ ВИСТУПИ

Якщо після двох-трьох місяців тренувань дитина успішно освоїла школу і довільну програму, саме час переходити до постановки показових номерів.Це цілі міні-спектаклі за участю артикуляційних органів і, звичайно ж, самої дитини.Але хто тут головний герой?Гномик Язичок!

 • «Млинці».Гномик Язичок купив в господарському магазині посуд.Тепер він вчиться готувати собі їжу.Найбільше Язичку подобається пекти млинці на новій сковорідці.Млинці виходять рум’яні і круглі.Кожен з них Язичок змащує олією (широкий язичок розпластаний на нижній губі, обидві губи поплескують млинець: «пя-пя-пя»).Млинці Язичок їсть з варенням.
 • «Смачно!»: Відкрити рот і широким язиком облизати верхню губу зверху вниз не менше 5 разів.Слідкуйте, щоб нижня губа не «підсаджувала» язик.Млинці Язичок запиває чаєм.Якщо чай занадто гарячий, Язичок на нього дме (положення артикуляційних органів як у вправі «Чашечка», подути на край язика, не роздуваючи щік.)
 • «У ліс за грибами».Гномик Язичок дуже любить збирати гриби.Він бере велику корзину (вправа «Чашечка») і йде в ліс.По дорозі йому доводиться перебиратися через струмок.Вправа «Струмочок»: губи посміхаються, зуби майже стиснуті, кінчик язика впирається в основу нижніх передніх різців.Довгостроково вимовити звук «з».Струмочок повітря при цьому стікає по язику, посередині нижньої губи і по підборіддю.Вода в потічку холодна.Дитина підставляє свою долоньку під підборіддя і перевіряє, чи дійсно холодна водичка в струмочку.При цьому головне — не забувати довго вимовляти звук «з»!Щоб не промочити ноги, Язичок користується містком.
 • «Місток»: язик круто вигинається, впираючись кінчиком в основу передніх нижніх різців.Рот відкрити якомога ширше.

Скільки в лісі грибів!Ось під ялинкою сховався міцний боровичок (вправа «Грибок»), а поруч — лисичка.Тут же — сироїжка, рижик (дитина з невеликими інтервалами виконує кілька разів вправа «Грибок»).Прийшовши додому, гномик Язичок готує із зібраних грибів дуже багато смачних страв (вправа «Смачно!»).

Використовуючи перераховані вправи, ви легко зможете самі складати довільні і показові програми для артикуляційних органів вашого малюка.Не варто тільки забувати, що головний суддя всіх цих змагань і виступів — дзеркало.Тільки з його допомогою можна оцінити чистоту виконання кожного елемента!Дзеркало допоможе впоратися і з артикуляцією важких звуків.І скоро мова буде чистою і правильною!

Джерело:

Кiлькiсть переглядiв: 588

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.