Профілактика суїцидальної поведінки дітей та підлітків

Виступ на засіданні педагогічної ради

Підготувала заступник директора школи з ВР І.В Складна

Іще в 2008 році в середньому по Україні було відзначено зростання самогубств (удвічі за останній рік). Як повідомив віцепрезидент української асоціації психіатрів Олександр Фільц у програмі «Шустер Live», за останній рік (2007-2008) зростання кількості самогубств склав: у Львові - на 104%; в Києві - на 98%; в Дніпропетровську - на 33%. Як стверджує статистика, Україна посідає одне з провідних місць в Європі за кількістю самогубств. За даними Державного комітету статистики, на 100 тис. осіб припадає 22 самогубства. Смерть від суїциду займає друге місце в Україні після природної смерті і смерті від зовнішніх причин. Більшість тих, хто вчинили самогубство - підлітки у віці до 14 років. Експерти також відзначають, що «суїцидні спроби найчастіше здійснюють молоді люди у віці від 14 до 29 років, які, в переважній більшості, живуть в розвинених промислових районах». Соціологи стверджують, що офіційна статистика самогубств значно відрізняється від реальних цифр (у 2-4 рази), оскільки в неї потрапляють тільки явні випадки. Також ніким не фіксуються випадки невдалих спроб відходу з життя, яких у 7-10 разів більше.
Найбільший рівень смертності в результаті завершених суїцидів зафіксований у промислових регіонах Східної України (в середньому 33,6 на 100 тис. населення) і в районах, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (в середньому 34,5 на 100 тис. населення).

Що ж таке суїцид? Які його ознаки? Як його розпізнати і попередити?
Під суїцидом звичайно розуміють навмисне позбавлення себе життя. Слід розрізняти істинний суїцид і демонстративно-шантажні форми поведінки. Мета справжнього суїциду - позбавлення себе життя; у випадках «демонстративного суїциду» людина лише хоче звернути на себе увагу, вирішити конфлікт на свою користь. При цьому людина здійснює суїцидальну спробу, молячись, щоб хтось знайшов його до того, як настане кінець. Емоційна нестабільність, яка часто веде до суїциду, в даний час вважається акцентуацією характеру майже 25% здорових людей.

Основні мотиви суїцидальної поведінки підлітків такі:
- Переживання образи, відчуженості, самотності;
- Дійсна чи уявна втрата кохання (50% у віці 14-16 років);
- Нерозділене кохання, ревнощі;
- Переживання чиєїсь смерті;
- Чийсь відхід із сім'ї;
- Боязнь насмішок, приниження, ганьби;
- Почуття сорому, провини, ображеного самолюбства;
- Страх покарання;
- Любовні невдачі, сексуальні ексцеси;
- Вагітність;
- Почуття помсти, злості, протесту;
- Загрози, вимагання;
- Бажання привернути до себе увагу, викликати співчуття;
- Бажання уникнути неприємних наслідків, вихід із важкої ситуації; - Наслідування – так звані кластерні самогубства. Це коли одне самогубство стає наслідувальної моделлю для іншого, при цьому різко зростає кількість самогубств на деякій невеликій території і в обмежений проміжок часу.

Виступ Яковець В.М.

Слід знати про деякі особливості суїцидальної поведінки в підлітковому віці:
По-перше, це недостатньо адекватна оцінка наслідків своїх дій. Поняття «смерть» в цьому віці сприймається абстрактно, як щось тимчасове, схоже на сон. Підлітки вже розуміють очевидність факту смерті як такого, але схильні заперечувати її для себе, діти і підлітки часто не передбачають смертельного результату, здійснюючи суїцидальну спробу. Дослідження показують, що 13 - 16-річні в 20% випадків вірили у збереження свідомості після смерті, 60% - в існування душі і тільки 20% - в повне припинення життя душі і тіла.
По-друге, несерйозність і незначущість, з точки зору дорослих, мотивів, якими діти пояснюють спроби суїциду. Цим пояснюються труднощі розпізнавання потенційного суїциду, його несподіванка для оточуючих. Суїцид - завжди пошук рішення, відповідь на питання «Як вибратися?» За суїцидом завжди слід шукати проблему, він не буває випадковою дією. Завдання будь-якого суїциду - зупинення свідомості через нестерпний душевний біль. Якщо емоційний, психічний біль знизити хоча б частково, людина зробить вибір у бік життя. Типовий для суїциду стан - двоякість почуттів: людина відчуває потребу зробити суїцид і одночасно прагне і навіть планує порятунок і втручання інших. Ніхто не хоче жити сильніше, ніж він, але він не знає як жити ...
Загальний стан психіки при суїцидальних спробах - звуження свідомості до «тунельного»; суїцидент бачить два варіанти - або якесь чарівне розв'язання ситуації, або припинення свідомості. При цьому близькі не те щоб ігноруються, але випадають з поля зору, не вкладаються у рамки «тунелю». Дослідження показують, що перед спробою самогубства майже в кожному випадку суїциденти свідомо чи несвідомо подають сигнали лиха. Багато відкрито заявляють про свої наміри, але не завжди бувають почуті, це можуть бути лише певні натяки - в будь-якому разі їх не варто ігнорувати.

Існують такі ознаки, що свідчать про наявність суїцидальної загрози:
- Поведінкові (що з'явилася раптом схильність до необдуманих, безрозсудних вчинків, наприклад, дуже дорога покупка при мізерному бюджеті; розставання з дорогими речами, приведення в порядок справ, паперів; нехтування зовнішнім виглядом; відвідування лікаря без видимої потреби і т. д.);
- Вербальні (запевнення у безпорадності, залежності від інших; розмови, жарти про смерть; самозвинувачення, повідомлення про конкретний план суїциду і т.д.);
- Емоційні (подвійність почуттів; безпорадність, безнадійність, надмірні побоювання, страхи, розгубленість, почуття власної малозначущості, підвищена збудливість, відгородженість, відсутність почуття задоволення, сум).
Приготування до суїциду залежать від особливостей особистості і зовнішніх обставин. Людина може сентиментально роздаровувати цінні речі або кидає свої захопленнями. Завершальні приготування можуть робитися досить швидко, після чого моментально слідує суїцид. Тому не варто ігнорувати перераховані ознаки наближення самогубства, особливо якщо їх декілька.
Суїцид - глобальна соціально-психологічна проблема У світі щорічно 400 000 чоловік кінчають із собою. Але тема залишається табуйованою: про це прийнято мовчати. Близькі суїцидента мовчки переживають своє горе, у них немає можливості виговоритися. Коли сам суїцидент заявляє про свої наміри, люди теж схильні відійти в сторону, від гріха подалі, або ж - інший варіант реакції на розмови про бажання людини померти - не сприймати ці розмови всерйоз, мовляв, якщо говорить про це, значить ніколи не зробить. У суспільній свідомості поширені так звані міфи про суїцид, які вимагають того, щоб їх розвінчали. Спробуємо зараз це зробити.

Отже, міфи і правда про суїцид:

Міфи Факти
1. Якщо людина говорить про суїцид, вона просто привертає до себе увагу. 1. Суїциденти хочуть сповістити близьких про свій біль.
2. Суїцид трапляється без попередження. 2. В середньому 8 з 10 суїцидентів повідомляють про свої наміри.
3. Суїцид - спадкове психічне захворювання. 3. Ні. Але у дітей, чиї батьки вчинили суїцид залишається важки психічна травма.
4. Розмови про суїцид можуть його спровокувати. 4. Розмова про суїцид не може його спровокувати!
5. Якщо була спроба самогубства, вона більше не повториться. 5. Дуже багато доводять справу до кінця.
6. Ті, хто роблять замах на самогубство, дійсно хочуть померти. 6. Переважна більшість швидше хочуть позбутися від нестерпного психічного болю.
7. Суїцид - імпульсивна дія. 7. Більшість обмірковують свої плани і повідомляють про них оточуючим.
8. Суїциду неможливо запобігти. 8. Знання про те, куди можна звернутися, запобігло чималій кількості самогубств.
9. Суїциденти рідко звертаються по допомогу. 9. Протягом півроку перед спробою самогубства близько 50% зверталися до лікарів через незначні причини.
10. Допомогти суїциденту можуть лише професіонали. 10. Допомогти може кожен, хто готовий вислухати, зрозуміти.

Допомога суїциденту не вимагає довгої непосильної роботи; досвід багатьох служб показує, що допомога може бути надана досить швидко. Суїциденти, як правило, хочуть, щоб їх зупинили. Сумно, але прохання про допомогу далеко не завжди бувають почуті. У бесіді з такими людьми важливо пам'ятати, що ніхто з людей не є абсолютно суїцидальним. Навіть саме пристрасне бажання померти завжди двояко. Суїцидальний настрій завжди перехідний - на цій думці варто наполягати в бесіді з потенційним самогубцем. Суїцидент ніколи не звертається до інших, щоб сказати останнє «прощай», він звертається для того, щоб його хтось зупинив! Зроби це, скажи йому, що ти не хочеш, щоб він помирав, що ти готовий бути з ним, скільки буде потрібно, готовий пошукати разом з ним альтернативні рішення, дозволь йому відчути жалість до себе і образу на оточуючих, якщо це допоможе відродити надію. І наполягай на тому, що його стан перехідний, він обов'язково зміниться, варто лише пережити цей нестерпний біль. Дай йому зрозуміти, що ти на його боці і не підтримуєш тих, хто заподіяв йому біль, що ти приймаєш його таким, яким він є, включаючи думки про самогубство. Завдання співрозмовника у бесіді з потенційним самогубцем не в тому, щоб спробувати вирішити його проблеми, що призвели до такого стану, а в тому, щоб утримати людину в живих.

Виступ Дзюби Л.А.

Тривала депресія і самотність стають небезпечними, якщо:
• ви відчуваєте ворожість до людей, до яких раніше ставилися добре;
• у вас немає інтересу до чого б то не було;
• ваше здоров'я суттєво підірвано;
• ви потрапляєте в залежність від ліків або алкоголю;
• ви уникаєте суспільства і велику частину часу проводите на самоті;
• ви думаєте про самогубство.
Попередження суїцидальних спроб.
• Зняття психологічної напруги в психотравмуючій ситуації.
• Зменшення психологічної залежності від причини, що призвела до суїцидальної поведінки.
• Формування компенсаторних механізмів поведінки.
• Формування адекватного ставлення до життя і смерті.

Що можна зробити щоб допомогти:
1. Подбірайте ключі до розгадки причин суїциду.
2. Прийміть суїцидента як особистість.
3. Встановіть дбайливі взаємини.
4. Будьте уважним слухачем.
5. Не сперечайтеся.
6. Задавайте питання.
7. Не пропонуйте невиправданих утіх.
8. Запропонуйте конструктивні підходи.

9. Вселяйте надію.

10. Оцініть ступінь ризику самогубства.

11. Не залишайте людину одну в ситуації високого суїцидального ризику.
12. Зверніться по допомогу до фахівців.
13. Важливість збереження турботи і підтримки.

Кiлькiсть переглядiв: 548

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.